Новини

Друк

НІМЕЦЬКИЙ УРЯД ПРОВЕДЕ МОДЕРНІЗАЦІЮ 25 БУДИНКІВ В УКРАЇНІ. ПРИЙОМ ЗАЯВОК ВІД ОСББ/ЖБК ВІДКРИТО.

Розпочато прийом заявок на участь у конкурсі модельних проектів комплексної модернізації багатоквартирних будинків. У 2016 році в рамках ініціативи «Енергоефективність в Україні», за підтримки уряду Німеччини, планується провести термосанацію 20-25 будинків, де створено ОСББ/ЖБК. Кінцевий термін подачі заявок – 20 березня 2016 року.

Мешканці ОСББ/ЖБК, які бажають потрапити до програми, повинні надіслати на адресу Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її./">Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. такий пакет документів:

Потрібно обов’язково зазначити  статус заявника (голова ОСББ/ЖБК або управитель).

 

Детальна інформація на сайті-  http://vlasnyk.org.ua/sampleprojects/

Друк

Реорганізація ЖБК в ОСББ

Статтею 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» від 14.05.2015 року  № 417-VIII (надалі Закон) встановлено, що співвласники багатоквартирного будинку приймають рішення щодо управління будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею.
Частиною п’ятою Прикінцевих та перехідних положень Закону встановлено, що у разі якщо протягом одного року з дати набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об’єднання співвласників, не прийняли рішення про реформу управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюються управителем, який  призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок.
Враховуючи викладене та роз’яснення Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово – комунального господарства України від 19.01.2016 року щодо застосування Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» до житлово-будівельних кооперативів, зазначаємо, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирних будинках житлово-будівельних кооперативів у порядку, передбаченому ст.10 Закону, мають прийняти рішення про форму управління будинком.
Також повідомляємо, що співвласники на зборах можуть обрати управителем підприємство, яке нині є балансоутримувачем будинку, у тому числі діючий нині у будинку ЖБК.
У статті 5 закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» зазначено, що житлово-будівельні кооперативи можуть реорганізовуватися в об'єднання співвласників  багатоквартирного будинку. Реорганізація відбувається  за  рішенням  загальних   зборів. Відповідно   до   статуту  (положення)  кооперативу  збори  можуть прийняти рішення про реорганізацію  кооперативу  в  об'єднання. 
З моменту   прийняття   цього  рішення  зазначені  збори  вважаються установчими зборами об'єднання і далі  проводяться  відповідно  до вимог вищезазначеного Закону.  
Участь  в установчих зборах беруть члени житлово-будівельного кооперативу,  які  повністю  сплатили  вартість  квартир і належну частку  у  вартості нежитлових приміщень та іншого майна і виявили таке бажання. У разі  сплати вартості квартир і належної частки у вартості нежитлових  приміщень та іншого майна не в повному обсязі окремими членами  житлово-будівельного кооперативу вони можуть брати участь у зборах, за згодою інших членів житлово-будівельного кооперативу.
При реорганізації житлово-будівельних кооперативів в об'єднання співвласників багатоквартирного будинку існують деякі переваги, а саме: 
- створені об'єднання відповідно до  ст. 5 закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку»  звільняються від сплати реєстраційного збору;
- ОСББ можуть отримувати матеріальну підтримку  з міського, обласного та державного бюджетів, а також з боку міжнародних організацій, які реалізують свої програми щодо реформування житлово-комунального господарства в Україні. Тоді як житлово-будівельні кооперативи позбавлені такої можливості, оскільки на державному рівні відсутні законодавчі підстави для бюджетного фінансування.
Серед відмінностей об'єднань співвласників багатоквартирних будинків від житлово-будівельних кооперативів також є відсутність в останніх спеціалізованого нормативно-правового забезпечення та застаріла законодавча база. Так, відносини між членами ЖБК регулюються Житловим кодексом Української РСР 1983 року та типовим статутом ЖБК, який затверджений постановою Ради Міністрів УРСР 1985 року  (остання редакція  – 2004 року). 
Таким чином, житлово-будівельні кооперативи у фінансовій, нормативно-правовій та інформаційній сферах є на крок позаду об'єднань співвласників багатоквартирних будинків. Крім того, відповідно до ст. 5 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» житлово-будівельні кооперативи можуть бути реорганізовані в ОСББ, залишивши за собою всі майнові права.  Тобто жодних ризиків для жителів житлово-будівельного кооперативу немає.
 
Друк

Житлово-комунальна реформа

З 1 липня 2015 року в силу вступив Закон України від  
14 травня 2015 року № 417-VIII «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Згідно з законом України, до 1 липня 2016 року всі мешканці багатоквартирних будинків повинні визначитися, хто буде управляти їх житлом. Тому не варто затягувати з вирішенням цього питання і визначатися вже зараз.

На сьогоднішній день в Україні багатоквартирними будинками вважаються житлові споруди з трьома і більше квартирами. Відповідно Закону всі власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку та земельної ділянки, на якій він розташований, а земельну прибудинкова ділянка має бути передано домовласникам у власність мешканців.

            Відповідно ст.4 закону України  « Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29 листопада 2001 року   N 2866-III зі змінами та доповненнями зазначено, що ОСББ   створюється  для  забезпечення  і  захисту  прав співвласників  та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та   використання   спільного   майна,   забезпечення  своєчасного надходження   коштів   для   сплати  всіх  платежів,  передбачених законодавством та статутними документами. Тому з 1 липня 2016 року не ЖЕКи, а мешканці повинні забезпечувати належне підтримання санітарного, протипожежного та технічного стану будинку. Саме мешканці зобов'язані ремонтувати дахи, ліфти, відкачувати воду з підвалів, склити вікна в під'їздах, поливати двір і оплачувати роботу двірників.

Першим кроком для організації обслуговування будинку має стати загальні збори мешканців, на якому буде визначена форма управління багатоквартирним будинком. Тому необхідно зараз проводити збори і визначатися з формою управління будинком, якщо цього не зробити до 1 червня поточного року, згідно закону, міська влада сама призначить керуючу компанію.

У мешканців багатоквартирних будинків є два варіанти, щоб почати управляти будинком самостійно:

1. передати всі функції з обслуговування будинку керуючої компанії (такою може стати підприємство, що займається наданням житлово-комунальних послуг);

2. створити об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) та управляти будинком самостійно.

Співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченим законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об’єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. За законом, після прийняття співвласниками будинку рішення про передачу будинку в управління ОСББ або керуючої компанії, попередній власник будинку зобов'язаний передати один примірник технічної документації співвласникам багатоквартирного будинку. Але, на жаль це може виявитися проблемою - у колишнього власника житла може бути відсутнім з різних причин і тоді процес може затягнутися на невизначений час.

Якщо мешканці будинку вирішать звернутися до керуючої (сервісної) компанії, яка призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, то особливих складнощів з оформленням документів не виникне - всю роботу візьме на себе фірма. Однак потрібно пам'ятати, що такі компанії - це прибуткові організації і тому їх послуги будуть істотно дорожче, ніж робота ОСББ, які не є прибутковими організаціями та податків не платять.

У разі створення ОСББ співвласники багатоквартирного будинку, згідно чинного законодавства соціальної політки, будуть отримувати  пільги та субсидії  для відшкодування  витрат  на  комунальні послуги.Але згідно закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено розподіл житлово-комунальних послуг залежно від функціонального призначення та порядку затвердження цін/послуг.

Відповідно до цього розподілу послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків є окремими житлово-комунальними послугами.

Тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій підлягають встановленню органами місцевого самоврядування, а тарифи на послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків визначаються виключно за договором (домовленістю сторін).

Згідно роз’яснень Департаменту житлово-комунального господарства Запорізької області від 06.11.2015року зазначено, що пільги та житлові субсидії надаються на оплату послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій,  а наоплату послуг з управління багатоквартирним будинком – не передбачено законом.

За роз’ясненнями та додатковою консультацією просимо звертатися до управління комунального господарства за адресою: Запорізька область, м.Токмак, вул. Революційна, б.45 каб.№6  контактний тел.2-22-34